Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům

Když jsem se dneska vrátila z výstavy zvířectva a následného velkého nákupu v čakovickém obludáriu (jedno z mála míst, kde se ještě dají sehnat slušné mořské ryby, které nejsou z Číny), tušila jsem, že přemíra zvukových a jiných zážitků mi nejspíš brzy vynese parádní bolest hlavy. Taky že ano... naštěstí do ale dopadlo mnohem lépe než obvykle. Sláva internetu a moderní chemii!

Posledních pár let se mi to stává čím dál častěji - kde se vzala, tu se vzala, bolest hlavy, blikající cosi před očima, rovnováha jak kdybych si dala pár piv (bála bych se jít sama po ulici)... a neschopnost dělat cokoliv jiného než ležet a čekat, až to přejde. Typicky do druhého dne ráno, než se z toho vyspím. Fakt terno, zejména když je potřeba učit se na zkoušku, udělat zkoušku, spravit ten hnusný security bug (please respond ASAP) nebo prostě jenom vydržet někde, kde v tu danou dobu musím být a předstírat aktivní účast (ať už je to porada nebo nedej Tučňák cvičení z OZD).

Když frekvence těchto radostných zážitků vzrostla tak na jeden týdně a dokázala je vyvolat libovolná mimořádná událost od hlasitěji puštěné hudby až po decku červeného, usoudila jsem, že by bylo záhodno s tím dělat víc než lít do sebe bylinkové čaje a modlit se k Tuxovi, aby mi s tím buď dal pokoj, nebo mi aspoň poradil nějaký užitečný trik na řešení bugu či zkouškové úlohy, který bych v normálním stavu hravě vymyslela. Poprosila jsem o radu strejdu Googla, který mi naservíroval na prvním místě odkaz bolestihlavy.cz. Chvilku jsem si tam četla a nakonec mi to nedalo, prohrabala jsem se jejich adresářem odborníků a objednala se na čtvrtek k nejbližší doktorce. Však co, kdyby to bylo k ničemu, už jsem utratila hodinu času i třicet korun mnohem pitomějšími způsoby...

Popovídání s paní doktorkou bylo příjemné, fakt že budu muset oběhnout pár dalších vyšetření trochu otrava, zjištění, že ten ošklivější typ mého bolehlavu je zřejmě opravdu migréna, nepříliš překvapivé. Dostala jsem na vyzkoušení krabičku sumatriptanu, ať si vezmu tabletku, až to zase přijde. Příbalový leták vypadal trochu hrůzostrašně, vzhledem k tomu, že většina léků si na mě své vedlejší účinky vyzkouší téměř beze zbytku, jsem z toho měla docela strach. Dva dny uplynuly a okamžik pravdy nadešel - jaký vedlejší účinek nakonec může být horší než tohle?

Jaké překvapení - místo obvyklých několika hodin úpění a následného sladkého zapomnění ve spánku teď klidně sedím za počítačem, ťukám si příspěvek do blogu a ani trošku mě nebolí hlava. Jsem nadšená. Samozřejmě to není úplně růžové. Než to zabralo, uplynula nejmíň hodina, kdy to dělalo spoustu zajímavých a nepříliš příjemných věcí. Pokud jde o schopnost se na něco soustředit, jsem na tom podobně, jako kdybych si dala jedno - ale čert to vezmi, holt jsem dneska uklízela a zítra se budu učit pravděpodobnost, a ne naopak. Blaho, blaho, blaho... mé nadšení kalí snad jen úvahy o tom, jaká jsem husa, že jsem tohle neudělala už dávno.

Jen jsem zvědavá, co se bude muset stát, než se konečně dokopu také vyrazit na oční a alergologii. Taky tak neradi chodíte k doktorovi?

Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům maertien(not logged in) (23. 11. 2008 - 14:53) Sbalit(1)
S doktory je to tezke. V srpnu jsem skoncil na plicnim, alergologii i u praktickeho a na nove jsem se jeste neprihlasil. Od te doby byla jen jedna chripka, takze to celkem de.. :-)
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům Milan Horák (23. 11. 2008 - 18:23) Sbalit(1)
Jak jsem teď četl u Artura - "Když už něco musíš, tak je lepší se na to těšit."
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům Lukáš Lánský (23. 11. 2008 - 19:03) Sbalit(3)
Něco podobného znám. Začíná to u mě fleky před očima a bolest hlavy přichází zpravidla až hodinu po tom, co si fleky odbydou své. Vtipné je, že jsem se postupem času naučil, jak to celé zapudit, ještě než se to rozjede - pozorovat komplikovanější vzory nebo číst nějakou složitější literaturu (Bicana nebo Strugacké).

Docela se těším, až za třicet let nějaká simulace odhalí, kde udělala evoluce chybu a které sbírky neuronů se navzájem chytly do nějaké té posilující se zpětnovazebné smyčky. Do té doby Ti přeju, ať ty prášky fungují takhle pěkně i dál. :-)
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům Maertien (23. 11. 2008 - 22:54) Sbalit(1)
JJ. Kdyz zacnou delat neurony for cykly bez ukoncovaci podminky...
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům Klárka (25. 11. 2008 - 14:06) Sbalit(1)
Nějaké takové hezké simulace vysvětlující některé typy migrén už existují.
Plotýnka Guido (24. 11. 2008 - 10:47) Sbalit(4)
Nechci strašit, ale podobné příznaky může mít/má vyhřezlá plotýnka (osobní zkušenost). Stačí, že jen sedíš 10-12 hodin u počítače.

Nepíšeš, co to bylo za doktorku - doporučoval bych neurologa.

A ještě poznámku k těm práškům. Samozřejmě to nelze generalizovat, vždycky je to individuální. Ale bolest je průvodní znak nějakého somatického problému (s tím by mohl pomoct ten neurolog). Pokud chemií odstraníš příznaky, tak to vůbec neřeší příčinu. Může to být banalita, ale taky se to může kumulovat a pak ty následky bývají řádově horší.
Re: Plotýnka anicka (24. 11. 2008 - 11:14) Sbalit(3)
> Nechci strašit, ale podobné příznaky může mít/má vyhřezlá plotýnka
> (osobní zkušenost). Stačí, že jen sedíš 10-12 hodin u počítače.

Doktorka mě poslala na rentgen, takže pokud by to tak bylo, snad na to
přijde. Ajaj, zní to strašidelně.

> Nepíšeš, co to bylo za doktorku - doporučoval bych neurologa.

Je to neuroložka.

> A ještě poznámku k těm práškům. Samozřejmě to nelze generalizovat,
> vždycky je to individuální. Ale bolest je průvodní znak nějakého
> somatického problému (s tím by mohl pomoct ten neurolog). Pokud chemií
> odstraníš příznaky, tak to vůbec neřeší příčinu.

Jasně, rozumím. Taky jím prášky proti bolesti jen jednou měsíčně na to,
o čem vím, že příčinu odstraním jen změnou pohlaví :-)

Doktorka mě poslala ještě na EEG, takže věřím, že po příčinách pátrá.
Ale protože už mě kdysi prohnali kolečkem doktorů, když jsem byla malá,
tuším taky, že reálně hrozí, že se dost možná na nic nepřijde.

Smůla je, že jakou příčinu má migréna, nikdo neví. Ty triptany netlumí
bolest, snaží se jen ovlivnit to, o čem se tuší, že migrénu možná
způsobuje - totiž průchodnost cév, co vedou krev do mozku.

Což zní nadějně. Narozdíl od "léčení" ibuprofenem to aspoň dělá něco
zajímavého :-)

Re: Plotýnka Guido (24. 11. 2008 - 13:41) Sbalit(1)
> Doktorka mě poslala na rentgen, takže pokud by to tak bylo, snad na to
> přijde. Ajaj, zní to strašidelně.

Pokud by to byla plotýnka, tak rentgenu nic vidět není. Na to je potřeba magnetická rezonance.

Jinak to samozřejmě může být cokoli - od migrény, přes unavené/přetažené krční svaly, ..., až po mimozemšťany. Každopádně přeji, ať to není nic vážného.
Re: Plotýnka Sisao (24. 11. 2008 - 20:33) Sbalit(1)
To určitě dělá, bez triptanů bych byla nemožná. Akorát mě na tom štvou dvě věci: finance (ty ,,moje" triptany stojí 2 ks dvě stovky a když jich člověk spolyká 6-8 měsíčně, je to trochu něco jiného než platit za krabičku Paralenu) a hlavně - už to tu bylo - neléčí příčinu nemoci :-(. Migrény jsou vůbec zapeklitá věc, já prošla kdejakým vyšetřením a vše bylo v normě. Jediné, co jsem vypozorovala, je, že mi vadí změny počasí (= měla bych se odstěhovat na rovník) a stres (= počítám, že za cca 50 let bych ho mohla snížit). Doktor mi poradil psát si ,,hlavníček" - vždycky když Tě bolí hlava, napsat si to + napsat, jaké bylo počasí, co jsi jedla apod. Někdy se tak prý podaří tu příčinu odhalit. A na Karlově náměstí má být jakési Centrum pro bolesti hlavy, které se na migrény specializuje, tak doufám, že se tam dokopu. A prý je ještě účinná akupunktura, tak tu si nechávám v záloze. Přeju hodně dní bez bolavé hlavy! :-)
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům Krígl (25. 11. 2008 - 2:15) Sbalit(1)
Kdyby jen "neradi chodíte", já ani nemusím nikam chodit, když mi byl rok nebo dva, rozbrečel sem se na celé náměstí při setkání se svým ušařem (a to byl v civilu) - už sem měl prvních pár propichování bubínku za sebou.

Jinak captcha je tématem následujícího článku, který sem ještě nečetl, tak doufám, že se tam bude řešit přechod na něco příčetnějšího než "jak se píše L morseovkou". Někteří z nás přestali do skauta chodit před drahnou dobou a nebýt "lupíneček" tak krásně blbý a zapamatovatelný, musel bych to asi googlit.
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům juvi (28. 11. 2008 - 10:07) Sbalit(1)
No nevím, je to na rozhodnutí každého z nás.
Ale já starý chcípák osobně vykonal opačnou cestu: od nejrůznějších dryáků směrem ke zdraví. Bolení hlavy (migréna) je záležitost vnitřní rovnováhy - ve svém důsledku acidobazické. A ta rovnováha nastává tehdy, když správně šlape regulace těla. Tedy pro programátory: je zapotřebí poladit konstanty (sympatiku a parasympatiku) a do cronu vrazit pár skriptů, minimálně například takto:
0 7 * * * /sbin/rozcvička (fujtajfl)
0 9-17 * * 1-5 /sbin/zvednout_se_od_počítače_a_pořádně_protáhnout

No a k tomu 'ladění konstant': regulaci provádí mícha a pokud ochabne svalový korzet okolo páteře, tak v prvé řadě se přiškrtí cévy zajišťující výživu míchy - a zhorší se její regulační schopnost. Takže doporučuji u židle sundat opěrku - tím se přinutí zádové svaly
1) k práci
2) k udržování správné polohy páteře (pro fyziky: stav s minimální energií)

A ještě k té acidobazické rovnováze: v důsledku našich stravovacích zvyklostí jsme překyselení. Je třeba ubrat sladké a kyselé a přidat hořké. Na migrénu působí např. švédské kapky.
Re: Chemický kyborg aneb sláva moderním šamanům BaHnO (2. 12. 2008 - 16:33) Sbalit(1)
Joo, migreny, to je svinstvo. Nemeli by neco jinyho nez prasky? Kdyz se mi to rozjede, neudrzim v sobe nic dyl nez minutu - a to je malo. Beru klidne i ampule a jehly. Z alternativni lecby se mi osvecila kombinace tma a zima(myslim tim zima - treba ctvrt hodiny nahej v okolni teplote okolo nuly, idealne pod nulou, tresavka nevadi). Trochu pomaha i ostra chuze po dostatecne sirokem chodniku. Mam to stresem podmineny (malo stresu/jednou za pul roku, hodne stresu/i dvakrat tydne), pocasi a podobne ma slabej vliv. Asi se taky budu muset k tej neurolozce odhodlat, uz sem mel v ruce doporuceni a stejne sem tam nakonec nesel.