Mikuláš ztratil plášť...

Nedávno jsem se od kolegy v SUSE dozvěděla, že zatímco normální děti navštěvuje Mikuláš a straší je čert, linuxové děti navštěvuje Mikuláš alias BLEK a straší je porucha osobnosti. Nevěřte tomu a podívejte se, jaký Mikuláš chodí za malými linuxovými hackery.

obludy

Zleva: Martin Mareš, Anička, Pavel Machek. Nebojte, i těmto bájným postavám stačí pěkná písnička, není třeba recitovat kernelové patche.

Jak se celá mikulášská taškařice seběhla? Inu, ačkoliv někteří linuxoví hackeři si pořizují poruchu osobnosti, jiní se rozhodnou raději pro ženu a děti. Linuxová mláďátka si ovšem vyžadují zvláštní péči, a tak za nimi namísto mikuláše z ulice chodí ten jediný pravý svatý Mikuláš (věřící v Tučňáka vědí, že svatý je ten, kdo napsal nějaký kód linuxového kernelu), doprovázený kupodivu zcela stejně svatým čertem. Udělat z kernelových hackerů bájné bytosti je celkem obtížné, a tak se linuxový Mikuláš vydal za dětičkami o den později, než je obvyklé. Do poslední chvíle přitom nebylo jisté, jestli to stihne aspoň tak.

Že půjdeme za Mikuláše jsme sice věděli už přibližně čtrnáct dnů předem, čas horečných příprav ale nastal až v úterý večer, kdy zrovna brázdila ulice proprietární mikulášská cháska. Zatímco čert si obstarával slušivý kožíšek, dlouhý vlas a špičaté rohy, Mikuláš se začal shánět po hábitu, mitře a berli. (Anděl není žádný kernelový hacker, takže si bílé hadry koupil ve svém oblíbeném obchodu, svatozář narychlo zbastlil z čelenky a řetězu na stromeček a křídla zapůjčil od jiného kernelového hackera.) Pokud je mi známo, čert se se svým úkolem vypořádal celkem bez námahy. Mikuláš to měl o něco obtížnější, jelikož si svůj hábit musel vlastnoručně spíchnout (svým mistrovstvím v ovládání neobvyklého hardware všechny překvapil) a ostatní rekvizity vyrobit.

Zdroják mikulášského převleku:
(licence: GNU GPL v2)

Základní potřeby: Hábit: prostěradlo, spousta zlatých stuh, sichrhajcky, půjčený šicí stroj Mitra: pořádný kus tvrdého kartonu, zbytek prostěradla z hábitu, zlatá barva na textil, lepidlo na papír, kobercovka, trouba Berla: tyč od smetáku, černý tuhý kabel, sádra, vata, obinadlo, stříbrný lak na auto ve spreji, polyvinylacetátové lepidlo na dřevo, tavné lepidlo, vrtačka, špejle, provázek Vousy: z vlastních zdrojů Mikuláše

Do prostěradla vystříháme díru na hlavu, přehnutím vytvoříme otvory na ruce a spodní okraj zastřihneme do oblouku. Potom se pustíme do našívání kříže a olemování okrajů - tady je každá rada drahá a každý nechť šije, jak dovede. Příliš široké okraje záhybu vzadu zašpendlíme sichrhajckou.

Na kartón namalujeme obrys mitry (tvar: obdélník, na jednu z jeho kratších hran navazuje půlkruh) právě tak velký, aby se na něj vešly zbytky prostěradla. Budeme jej potřebovat dvakrát a součet délek jeho spodních hran by měl odpovídat obvodu hlavy Mikuláše. (Když to nevyjde jedním směrem, máte problém. Chyba v opačném směru se dá opravit drobným hackem, přidejte do seznamu potřeb tlustou čepici v barvě vlasů Mikuláše.) Obrysy vystřihneme, napatláme lepidlem na papír, přitiskneme prostěradlo. Na okraje mitry namalujeme zlatou barvou lemování, dosprosřed kříž. Zapečeme v troubě, aby barva co nejrychleji zaschla (vyrazit jsme měli už před pěti minutami), a poté obě části zevnitř slepíme kobercovkou.

Do horního konce tyče od smetáku vyvrtáme otvor, tavným lepidlem připevníme kabel a stočíme jej do spirály. Opatláme lepidlem, obložíme vatou, tu stáhneme provázkem a omotáváme obinadlem. Jednotlivé vrstvy propatláváme sádrou a snažíme se udržet rozumný tvar, může nám v tom pomoci špejle. Pokud to celé zaschne, máme vyhráno. Postříkáme celé veledílo stříbrným autolakem, a to nejlépe někde mimo obytné místnosti. Nenecháme se vyvést z míry komentáři, že máme nejsmradlavější mikulášskou berlu, kterou kdy svět viděl.

A to je vše, nyní může linuxový Mikuláš bezpečně nabootovat. O tom, jak se mu to podařilo, nejlépe vyprávějí fotky...

Nádhera! Já tušil, že Dag (12. 12. 2006 - 16:42) Sbalit(5)
Nádhera! Já tušil, že axiom tvrdící, že informatici si neumí sami obléci ponožky, je pustá pomluva! Dokonce obleček a jaký pěkný!
A jak jste se, slečno Aničko, cítila coby anděl, bytost bezpohlavní a prvoplánově kladná a nic, anic Aničko... víc?
Nevedete náhodou dvojí život?
Pochopitelně pokus vtip. Pochopitelně blbej. :-)
Ten kyberprostor je jk (13. 12. 2006 - 0:30) Sbalit(4)
Ten kyberprostor je zvlášť včera nejakej děsně malej :)

Nedá mi nepřidat k tomu pokusu o vtip pokus o vtipnou exkurzi do teologie - z démonologie se lze poučit, že bezpohlavnost démona zdaleka nezaručuje jeho asexuálnost - viz třeba succubus. Když démon, proč ne anděl? Jinak kdyby to někoho opravdu zajímalo, tak myslím, že u Tomáše Akvinského by se dala najít nějaká lepší odpověď.
Nojo! Succubus a incubus. Dag (13. 12. 2006 - 8:08) Sbalit(1)
Nojo! Succubus a incubus. Chtěl jsem cos, ale Wiki to tam má.
Andělológie je věda složitá. Padlý anděl - ďábel, běs je taky anděl a tedy na ono svádění a zejména obcování by neměl mít hardweare.
Nevím, nevím. Osobně nemám zkušenost. I když v nejednom případě (co jsem tak potkal) bych příslušnost slečny k čeledi succubů nevylučoval. :-)
Naštěstí jsem prchl včas!
Ovšem! Démon může seslat dag (13. 12. 2006 - 8:13) Sbalit(1)
Ovšem! Démon může seslat mámení smyslů! Nemusí mít tedy hardware, má-li velmi kvalitní software.
Ona akce je pak zcela virtuální a reálné jsou pouze následky.
No to teda musí bejt... :)
anděl a bezpohlavnost vend (3. 1. 2007 - 0:09) Sbalit(1)
Anděl je apriori bezpohlavní, ale může se odít libovolným tělem a tudíž nůže být i pohlavní.
Něco o tom je třeba i v Dobrých znameních od Pratcheta. :-)
Ruzne poruchy maertien (12. 12. 2006 - 23:36) Sbalit(7)
Nekteri si poridi poruchu osobnosti, nekteri maji zenu a deti.

Ja si nalezl partnerku, zdalo se, ze bych s ni mohl byt stastny. Neni nic krasnejsiho, nez kdyz ve dve hodiny rano s par promile v krvi sedite nad zdrojakem, vas milacek si spokojene vrni, vase partnerka spokojene spi v postylce dva metry od vas. Jejich licek se dotyka plysovy tux, tzn. castecne vas supluje.

Rano vas partnerka server za to, ze jste se ozral jako prase, zacal jste pracovat na pocitaci a ji chudince nezbylo nic jineho, nez tam proste usnout.

O partnerku jsem nedavno prisel a zustala mi po ni jen [gv]enericka choroba a porucha osobnosti, protoze mne strasne zranila...

Alespon mam vice casu na praci :-)
ja taky takhle usinam s johanka (15. 12. 2006 - 15:55) Sbalit(4)
ja taky takhle usinam s mimcem o pulnoci a manzel na vedlejsi posteli prga do dvou...a rano mu nenadavam, jsem rada, ze je s nama :)
Registrovane partnerstvi s nehmotnou existenci maertien (16. 12. 2006 - 19:36) Sbalit(3)
Planuji vytvoreni virtualni zeny:

#include

int main()
{
puts("Milacku muj drahy, miluji te. Nevadi mi ze pijes a ze vecne sedis u pocitace a pises pro mne nesrozumitelne texty. Az napises halt, svlekam se a pripravuji se na postelni cinnosti.");
}

Chtel bych se s takovouto existence registrovat, jako partnerska dvojice. Myslim, ze by to bylo naprosto idealni partnerstvi...
Doporučuju připsat Krígl (17. 12. 2006 - 11:18) Sbalit(2)
Doporučuju připsat fysický front-end, jinak by vám to mohlo v té posteli trochu skřípat.
Jo, proč halt? Správný linuxák s poruchou osobnosti přece počítač nevypíná, jen spustí na pozadí nějaký distribuovaný výpočet a zmáčkne Ctrl+D.
Fyzicky front end maertien (17. 12. 2006 - 22:04) Sbalit(1)
Spravny linuxak nema praci a sestri aby nevyplacal celou podporu na poplatky za energie... Fyzicky front-end je planovan do verze 0.1.2. Akorat se bojim, ze kdybych to uvolnil pod gpl, tak se z toho stane pekna uchylarna...
Ta porucha osobnosti je imho Black Wolf (18. 12. 2006 - 23:02) Sbalit(2)
Ta porucha osobnosti je imho lepší. S lidmi (a obzvláště s partnerkami/partnery) jsou jen samé problémy, s počítači je to nesrovnatelně lepší - stačí udělat srovnávací test a (alespoň u mě) vyjde počítač ve srovnání s člověkem jako bezkonkurenční vítěz:) Soužití s počítačem je mnohem lepší, harmoničtější a řekl bych že i přínosnější. A když už nějaké partnery, tak výhradně obchodní. Ne že by s nimy problémy nebyly, ale alespoň je z toho i nějaký reálný užitek.
Mým nejlepším přítelem a jedinou láskou je počítač a jsem s tím docela spokojen;)
soužítí, smysly a zranitelnost risa (18. 1. 2007 - 13:36) Sbalit(1)
Myslím si, že soužití člověka s člověkem záleží na vzájemné kompatibilitě. Totéž platí o počítači. Nejvíc mi na partnerce vadí (a zároveň to oceňuji), že mi pomáhá vnímat problémy, které se mohou do budoucna zhoršovat, intenzivněji.

Co se týče zranitelnosti, která často ve vztahu vyplouvá na povrch, záleží na osobní zkušenosti každého jednotlivce. Dřívě mě zraňovalo, že se mi může někdo nabourat do počítače a že bych mohl ztratit nějaká data. Zraňovalo mě, když se mi lidi smáli za to, jak vypadám, nebo co dělám. Časem mi k tomu zkušenost napsala handlery a umím se s tím vyrovnat.

Moje rozhraní pro styk s okolím má problémy při volání suspend a hlásí: "warning: Missing girlfriend interface".
Já to věděl M4r3k (13. 12. 2006 - 20:48) Sbalit(1)
Já věděl, že Kernel Hackeři jsou ďáblové. :-) A smrdí taky po síře? :-)