Počítač je jako ženská...
...aspoň pokud jde o spotřebu času a peněz. Původně jsem si malovala, že poslední týden své dovolené strávím couráním po lesích, objímáním stromů a tancem v dešti. Nakonec tomu ale chtěl velký Tučňák jinak a část volna padla za oběť křemíkovým kamarádům. Počasí mi přálo: většina dnů byla naprosto ideální pro ťukání do klávesnice.Protože to vypadá, že odzvonilo časům, kdy jsem v poledne nevěděla, kde večer složím hlavu, začala jsem nedávno uvažovat o pořízení desktopu. Moje milovaná freya sice slouží již téměř dva roky výborně, ale mžourání do dvanáctipalcového displeje je se zhoršující se oční vadou čím dál obtížnější (a nechci nosit brýle, protože bych vypadala jako matfyzačka :-)). Operační systém, na kterém běží, jsem si sice kdysi pochvalovala, v poslední době ale Tigera spíš proklínám: ono to sice chodí, ale je to všechno takové neohrabané... místo rozumné práce člověk řeší tu jak rozchodit NFS, jindy jak donutit terminál zacházet rozumně s češtinou, později zas jak dotáhnout do konce polovičatou integraci applích x11 s Aquou. Provozovat na PowerBooku Linux je neštěstí, nad kterým už jsem jednou plakala. A to jsem se ještě zapomněla zmínit, že se přehřeje a vypne při každém pokusu o zkompilování kernelu, a o další spoustě podobných radostí.
Původně jsem plánovala pořídit zase nějaké PPC, ale konfrontace s realitou ukázala, že to není úplně nejlepší plán. Applí desktopy jsou odporně drahé (o dvouprocesorovém PowerMacu G5 ale samozřejmě budu snít dál), u Pegasa není poměr ceny a výkonu také nijak oslnivý a hackovat herní konzole by sice byla legrace, ale na rozumnou práci by se takový počítač asi moc nehodil. Když jsem navíc zjistila, že na domácím počítači potřebuju provozovat SUSE Linux stejně jako v práci, bylo rozhodnuto: zatímco rozchodit naši distribuci na PPC vyžaduje smlouvu s peklem (kdybyste to potřebovali, mohu zapůjčit), na x86_64 chodí nádherně. Další postup už byl poměrně snadný: prohrabat nabídku počítačových obchodů, vybrat použitelnou desku s pasivním chlazením (ATI... tfuuuj! nikdy!... nForce... no tak teda jo, když to jinak nejde), zaradovat se, že starý dobrý Venice už stojí méně než dva tisíce s daní, vybrat malý pěkný case (dokonce má i modře podsvícený displej, takže nebudu muset bastlit modré ledky na zdroj jako obvykle), zaplakat nad cenou pamětí... no však to znáte. Správné pracoviště se neobejde bez úžasného LCD: vybrala jsem si Samsung SyncMaster 940N, což je levnější obdoba displeje, který mám v práci. Očička chrochtají blahem, protože PowerBook má sice skvělý displej, ale 1280x1024 na dvanácti palcích není pro slepýše to pravé.
Skládání naštěstí nepřineslo větší problémy: nepodařilo se sice natěsnat vedle sebe všechny chladiče a skříň jsem jako obvykle pokřtila vlastní krví, ale to se rozhodně nedá považovat za komplikaci. Instalace byla o něco zábavnější, protože xkový ovladač si příliš nerozuměl s mou grafickou kartou. Šlo o onboard nVidii, které jsem už od začátku právem nevěřila ani pozdrav, a byla jsem připravena ji nahradit něčím jiným. Nakonec ale problém "vyřešila" zbabělá instalace binárního ovladače. Takže přechod na svobodný software zase nevyšel, ale aspoň nemusím koumat, jak nainstalovat distribuci bez flashe a acroreadu. Nejtěžším úkolem celého odpoledne bylo ale stejně, jako obvykle, vymyslet jméno. Nakonec jsem sáhla po jednom předpřipraveném fallbacku a počítač pojmenovala taygeta. (Jsem přesvědčená o tom, že počítače by měly dostávat ženská jména, jako lodě.)
Dnes se také dostalo nového železa jabberwockovi, počítači, na kterém běží kromě jiného i celý tento cirkus. Naštěstí jsem se jeho instalace zúčastnila toliko jako občasný kibic ("ne, já už nechci být admin, slyšíte?" křičela padajíc do /dev/null). Dneska jsme ho s Martinem nesli do serverovny a jak se ukázalo, nezůstalo to utajeno ani očím místních návštěvníků. Přiznám se, že mě to trochu vyděsilo. Kráčím si tak s prázdnýma rukama vedle legendy (když to píšou na Lupě, tak to přece musí být pravda) české linuxové obce s ohromnou, pozornost poutající skříní, ale odhalena jsem já. To je pěkný bordel (teda nevěstinec) - český počítačový lid je podle všeho spíš na ženské, než na legendy.
A mimochodem. Linuxáci nejsou chudí, ale šikovní. Umějí stavět tak lehké počítače, že není problém je na místo určení dopravit ekologickým způsobem.
No, s tou krví, to je dobrá poznámka. To přece není úchylka, když mám citový vztah k počítači, pro který jsem musel tolik krvácet :-) (tenhle šrot má pěkně ostré hrany, jednou se budu chlubit jizvama...)
Můj desktop linux (FC5) dostal jméno Codringher. Pro nějaký slabší stroj (router?) jsem si tudíž ("for future use") rezervoval jméno Fenn... ovšem co dál? SUSE 10.1 ve VirtualPC dostalo provizorně jméno virtualsuse, neboť mě nic zrovna nenapadalo... Windowsy dostaly překvapivé jméno brozkeff a víc kompů, servrů a routrů zatím naštěstí nemám :]
Jména vikingských, egyptských a jiných bohů, nebo artušovských postav mě přijdou celkem profláklá, ale myslím, že zůstávají jasnou volbou pro situaci, kdy nic člověka nenapadne... zkrátka ten "fallback" :-) virtuální SUSE tak asi bude Odin :] pořád lepší než to virtualsuse, že :)
Linuxové instalátory by v sobě prostě pro podobné případy měly mít nějaký generátor originálních a dobře znějících jmen... nemám to napsat na SUSE jako feature request? :D Prostě by se buď generovalo bez parametrů, nebo třeba s parametrem "znějící vikingsky", "vypadající latinsky", "à la manière française" atd. :]]
Pridavam do seznamu veci, ktere chci nekdy napsat :-)
Stejně KDE ani GNOME nemají na unixu co dělat ;-)
tie mena na prekvapenie aj celkom dobre vyzeraju :-)
#!/usr/bin/perl -l
my $vow = [ qw( a e i o u y ) ];
my $con = [ grep { ! {map {$_=>$_ } @$vow}->{$_} } 'a' .. 'z' ];
print map {$_->[int rand @$_] } $con, $vow, $con, $vow, $con, $con;
No, nevím proč by se měl router/firewall/server (no jo, nadoma :-)) jmenovat jinak než Heimdall (navíc když se v síti používá doména asgard :-)), i když je to profláklé totálně. Byl Maelgwn a Gil-Galad, ale pomřeli. Ty jména nedávám jen tak náhodně, ale snažím se aby to mělo i smysl, nějakou společnou vlastnost se vzory po kterých se to jmenuje. Starý notebook u kterého furt cvaká disk jsem (taky v posledním tažení, ale co se dá dělat) pojmenoval Ukko, který je mimo jiné i bohem hromů. Cvaká dost výrazně :-)
Jenže teď už nevím kam. Napadá mě Morana (možná nějak elegantně změním pravopis ;-)), uvidíme. Jmenování odložíme až bude citový vztah :o)
Má snad cenu říkat, že jedno pc se jmenuje localhost, druhé Debian a třetí, óóó, té invence -- Dagles (náš pes)? :-)
to je slusny PPC desktop... a stale se vyviji a ve finale to neni zase takova raketa ;-)
A malá otázečka, jako stvořená pro flame: Gnome nebo KDE? Nebo snad něco minimalistického - Fluxbox, PekWM, EvilWM,... ? :]
BTW, tu skříň mám taky, jestli sis ji koupila se zdrojem, radši si zkontroluj, co že Ti to dali. Jelikož ten můj měl být Fortron a přitom to byl nějaký OEM šrot. Ještě ho musím jít reklamovat - pochopitelně vyhořel. Je otázka, jestli jsem takhle dal vydělat jen distributorovi nebo přímo čínskému výrobci.
Mě na iBooku chodí Linux prakticky bez problémů (je jakási potíž s 3D akcelerací, která sice perfektně jede, ale než se OpenGL aplikace spustí, tak to strašně trvá... ale jinak nic dalšího, i Airport chodí a celé je to teď šíleně rychlé). Teda je to starý G3 (už bílý hranatý model).
Mimochodem, jak vypadá ten malý pěkný case? Chystám se opatřit bratříčka (nebo sestřičku?) mojí Ultře 20 (x86_64 od Sunu) a hledám něco menšího...
Běhá mi tam OpenSUSE (10.0 ještě pořád) a mile mě překvapilo, jak docela pěkně to funguje ... takže děkuji ;-) (i ostatním lidiškám se SUSE, co na tom dělají, samozřejmě) :-)
Ale Acroread tam samozřejmě mám ;-)
Vynasel jsem na to ale fix ...
a) Bud kompilovat v zimnich mesicich na balkone
b) v kteremkliv rocnim obdobi v lednicce
Oboji dvoji nekolikrat ozkouseno ...
Moznost a) s venkovnim klimatem nijak nezhybe
Moznost b) ale znacne upravi mikroklima lednicky, zvlast pokud se ten optimalni kernel nepovede napoprve :)